Vyplatí se investice do solárního systému, nebo ne?

    Rozhodně ano, ale musíme si vytýčit jasný cíl, čeho chceme dosáhnout, jaký má být výsledek. Nebudeme zde hodnotit systémy s deskovými,     či nekvalitními trubicovými kolektory (některé jsou jen deskové kolektory schované ve skleněné trubici). Některé po rozjezdu dotačního programu ZELENÁ ÚSPORAM, doslova přes noc získaly neuvěřitelné parametry a zázračné schopnosti, pouze z důvodu konkurenceschopnosti. Nebudeme zde hodnotit systémy, které jsou montované na střechách orientovaných na západ, nebo dokonce na sever (ano i toto mnohdy můžeme vidět).

Kvalita má svoji cenu ...         U nás ji obdržíte zdarma.

ARGUMENTACE:    Solární systém je drahý a nikdy se mi ta investice nevrátí. Ano máte pravdu, nevrátí. A nevrátí se proto, jelikož vidíte na konci kalkulace, podtrženo a sečteno, tu šílenou cifru, ty nehorázné peníze, které máte investovat. Již ale nevidíte, že je to  investice na dobu minimálně 30 let   (přesto, životnost kvalitního, udržovaného systému je daleko vyšší). Mnozí odvětí, že je to téměř cena slušného automobilu. Ano, i tohle je pravda, a je pravdou, že ten automobil chce stále další a další investice. A je rovněž pravda, že tu částku do automobilů vrazíte     za těch 30 let v průměru  4 krát . Zájemce o solární systém ve stádiu úvah, který tohle při rozhovoru nepochopí, se nikdy nestane naším zákazníkem, jelikož ON nechce solární systém. ON do toho nechce tolik investovat. ON chce jenom ty úspory. ON si raději pořídí něco levnějšího. ON nespokojený bude pak všude vykládat, že to nefunguje. ON, který si pořídil levný solární pomník, místo kvalitního celoročně pracujícího systému. Každý, opravdu každý, chceme něco zdarma, nebo alespoň levně. U solárního systému je to tepelná energie, u fotovoltaiky je to elektřina, u využívání nízkoteplotního vytápění tepelné čerpadlo, u topení biomasou kvalitní peletkový kotel. Vždy musíte investovat nemalé finanční prostředky. Nyní konečně k efektivitě, aneb jak to spočítat. Nebudeme zde popisovat detailní metodiku výpočtů, nebo zveřejňovat šílený vzorec o patnácti proměnných, pouze vysvětlíme, jak se to počítá.    Finanční návratnost a ekonomika solárního systému.

Odborníci vládnou trhu:    Prošel jsem řadu výstav zaměřených na solární systémy, vyslechnul řadu názorů. Nejvíce je však zajímavé, že více jak 70% prodejců a montážních firem netuší co je u kolektorů IAM faktor , na co má vliv, co ovlivňuje. Doporučuji proto nastudovat si informace     o solárních systémech, o kolektorech a hlavně pak ptát se a udělat si vlastní názor. Solární systém se nevybírá podle ceny, špatné rozhodnutí může znamenat pouze vyhozené peníze a žádný přínos.

Na závěr:    Zeptejte se montážní firmy (dodavatele), jaký má solární systém na svém domě, na své firmě a běžte se podívat. Reakce budou často velmi překvapivé.